SKRZYNKA ZAUFANIA

pedagogsiedlikow@tlen.pl

Dzięki tej skrzynce istniej  możliwość podzielenia się informacjami o problemach swoich, rówieśników, swojej klasy oraz  naszej szkoły,  o których dorośli często nie mają pojęcia, a które utrudniają dorastanie.

Ta skrzynka to szansa na to by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera w niej panująca służyła nauce i prawidłowemu rozwojowi każdego  z Was. Dzięki Waszym wiadomościom i sygnałom przesyłanym na skrzynkę możliwe będzie reagowanie przez nas „dorosłych” w sytuacjach kryzysowych by zapewnić Wam niezbędną pomoc i wsparcie.

Jeśli mamy szybko i skutecznie działać i docierać do osób potrzebujących to wielkim ułatwieniem będzie podanie nazwiska lub klasy, w której konieczna jest nasza pomoc.

Dzięki „skrzynce zaufania” możesz otrzymać pomoc ze strony dyrekcji szkoły, nauczycieli, wychowawców, pedagoga, a także innych osób lub instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy osobom potrzebującym!!!

Nie przechodź obojętnie wobec zła , które dzieje się wokół Ciebie !!!

Godziny pracy pedagoga

8,00-9,35

13,25-14,25

11,35-13,25
 12,25-14,25
 12,15-14,25
 10,00-11,35
12,35-13,25

Drogi uczniu!

Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:
- Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
- Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
- Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
- Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
- Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
- Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

PRZYJDŹ, POSTARAM SIĘ CI POMÓC,

gabinet na parterze  szkoły podstawowej

Czego masz prawo oczekiwać decydując się na rozmowę z pedagogiem szkolnym?:

- Całkowitej dyskrecji, wszystko o czym powiesz zostanie na zawsze Twoje, nawet jeżeli czasem pedagog będzie cię namawiał do poszerzenia grona wtajemniczonych to decyzja  będzie i tak należała tylko do Ciebie.
- Życzliwej uwagi, niezależnie od tego z jaką sprawą zwrócisz się do pedagoga.
- Zostaniesz bardzo uważnie wysłuchana/y i na pewno ominą cię: pouczanie,  moralizowanie, krytykowanie i wszystkie te rzeczy których nie cierpimy u naszych rodziców.

- Otrzymasz za to informację na temat swojej sytuacji i propozycję porady oraz pomocy.

PAMĘTAJ:

Nic tak nie leczy, jak terapia słowem, a zwierzanie się ze swoich kłopotów osobie postronnej może okazać się łatwiejsze, niż najbliższej, nawet tej przez nas kochanej.

Rady dla uczniów klas I

1. W pierwszym miesiącu nie dostawałeś jedynek, ale miałeś dużo klasówek sprawdzających Twoje wiadomości. Pozwoliło to nauczycielom zorientować się, co już wiesz.

2. Musisz nauczyć się uważnego słuchania i robienia notatek. Większość nauczycieli nie będzie już dyktowała. Sam powinieneś wyłapywać rzeczy najważniejsze i zapisywać je najlepiej czytelnie i w punktach.

3. Będą wymagać od Ciebie większej samodzielności i aktywności. Czeka Cię dużo więcej nauki niż w podstawówce.

4. Nie bój się pytać, jeżeli czegoś nie wiesz. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań.

5. Ucz się systematycznie, żeby nie narobić zaległości, szybko poprawiaj jedynki.

6. Tutaj nie zaniżają ocen. To w podstawówce je zawyżali. Nie załamuj się niższymi ocenami.

7. Picie i palenie nie przysporzy Ci dobrych przyjaźni. Teraz taki szpan jest tępiony. Nie jesteś osobą gorszą od innych, żebyś w ten sposób musiał zwracać na siebie uwagę.

8. Staraj się nie spóźniać na lekcje i bądź kulturalny. Twoje zachowanie w szkole jest tak samo ważne, jak oceny.

9. Pamiętaj, że aktywność na początku zapewni Ci spokój pod koniec roku.

10. Staraj się nie zwracać na siebie uwagi, noś strój czysty, schludny, nie wyzywający.

11. Szanuj siebie, nie daj się poniżać. O pomoc zwracaj się do wychowawcy lub pedagoga.

12. Zdarza się tak, że stare przyjaźnie kończą się w gimnazjum. Nie zrażaj się tym, szukaj nowych przyjaciół.

13. Dystans między Tobą, a nauczycielem nie jest taki duży, jak Ci się wydaje. Staraj się go zrozumieć tak, jak chciałbyś żeby on zrozumiał Ciebie.

14. Nie poddawaj się pierwszym niepowodzeniom. Nie bądź pesymistą, myśl POZYTYWNIE.

Drogi rodzicu!

Porady, jakich pedagog udziela rodzicom

W gabinecie pedagoga rodzice mogą porozmawiać na wszystkie tematy związane z ich dziećmi. Pedagog wyjaśni:

• jakie są najczęstsze błędy wychowawcze rodziców,

• jakie są najbardziej typowe problemy uczniów,

• na czym polega trudny okres adolescencji,

• jak porozumiewać się z dzieckiem, czyli na czym polega sztuka pokonywania barier komunikacyjnych i nadawania komunikatów " Ja",

• jakie są pozytywne i negatywne postawy rodzicielskie.

Ponadto udzieli:

• informacji o formach pomocy dziecku oraz zasadach kierowania do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,

• profesjonalnej pomocy z tematyki uzależnień ( alkohol, narkotyki, nikotyna, AIDS), zasugeruje, po czym poznać , że dziecko bierze narkotyki, pije alkohol. Poda prawdy i mity na tematy używek.

Kiedy rodzic powinien zwrócić się o pomoc?

• dziecko nie chce chodzić do szkoły,

• dziecko słabo się uczy,

• dziecko jest agresywne, konfliktowe,

• dziecko diametralnie zmieniło swoje zachowanie (niepokoi nas jego obojętność na sprawy szkolne, nie odrabia lekcji, ma grono nie znanych nam kolegów, jest dziwnie śpiące, bądź nienaturalnie pobudzone, pachnie czasami alkoholem, nie rozmawia z nami, w domu giną cenne przedmioty) bardzo możliwe, że ma kontakt z narkotykami, alkoholem lub przebywa w złym towarzystwie,